Παράκαμψη προς το κυρίως περιεχόμενο
Posted by jabo22 on Σάβ, 06/13/2015 - 02:35

Στην Υπηρεσία μου και εξαιτίας της θέσης μου χειρίζομαι αρκετές εγκλήσεις ιδιωτών για το αδίκημα  του 358 Π.Κ(παραβίαση υποχρέωσης για διατροφή που είναι διαρκές ). Μετά από 15 με 20 μέρες υποβάλλουμε αυτές στην Εισαγγελία. Μέχρι πριν από λόγο καιρό εφόσον βέβαια δεν είχαμε σύλληψη η δικογραφία γύριζε πάντα με την ίδια παραγγελία για την  εξέταση του κατηγορουμένου. Τελευταία λάβαμε μια παραγγελία με την επισήμανση της ΚΑΤΕΠΕΙΓΟΥΣΑΣ στην οποία πρώτη φορά ζητούταν από την Υπηρεσία μας  να συνεχίσουμε τις αναζητήσεις για την σύλληψη του δράστη.  

ΑΠΟΡΙΑ? Είμαστε καλυμμένοι σαν αστυνομικοί όταν εξετάζουμε κάποιον για παράβαση του άρθρου 358 και μας καταθέτει ότι δεν έχει προβεί στην τακτοποίηση της υποχρέωσής του για την καταβολή της διατροφής  ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΟΥΜΕ?   

 

 ΣΥΜΦΩΝΕΙΤΑΙ ότι ο εγκαλών πρέπει με την έγκληση να προσκομίζει:

α) αντίγραφο απόφασης

β) αποδεικτικό επίδοσης της απόφασης

γ) άσκηση αγωγής κατά του υπόχρεου

δ) αποδεικτικό επίδοσης της άσκησης αγωγής

 

ΑΡΚΕΙΣΤΕ στα (α) & (β).

Greek

Υποβλήθηκε από kg1204. Ημερομηνία: Δευ, 06/15/2015 - 13:40 Μόνιμος σύνδεσμος

<p>&nbsp; Η υποχρέωση &nbsp;καταβολής της διατροφής είναι μηνιαία εξού και διώχνουμε ,οι περισσότεροι, τις δικογραφίες μετά την πάροδο του μηνός που αφορά η μήνυση.</p>
<p>&nbsp; Οι δικογραφίες γυρίζανε πίσω ως προκαταρκτικές και ζητούσαν λήψη ανωμοτί κατάθεσης ,από τη στιγμή που εσύ εκτελείς&nbsp; την παραγγελία του εισαγγελία δεν έχεις κάποιο πρόβλημα.</p>
<p>&nbsp; Για τα έγγραφα τα δυο πρώτα σίγουρα τα άλλα δυο καλό θα ήταν να υπάρχουν γιατί συνήθως αυτά είναι που ζητά ο εισαγγελέας όταν διατάξει προκαταρκτική.</p>
<p>&nbsp; Όσο για το κατεπείγον &nbsp;της εντολής για να &nbsp;πω κάτι θα πρέπει να ξέρω όλη την υπόθεση.&nbsp;</p>

Policenet.gr © | 2024 Όροι Χρήσης.
developed by Pixelthis