Παράκαμψη προς το κυρίως περιεχόμενο
Posted by geobas on Δευ, 04/02/2018 - 12:49

Καλημέρα,

ισχύει ότι για να κάνει χρήση του μειωμένου ωραρίου λόγω γέννησης τέκνου (αστυνομικός με άνεργη σύζυγο) θα πρέπει να περάσουν 3 μήνες από την γέννηση του? 


Υποβλήθηκε από spirosgiapros. Ημερομηνία: Παρ, 04/13/2018 - 09:41 Μόνιμος σύνδεσμος

<p>Για τους αντρες δεν το προβλέπει ρητά η νομοθεσία όπως για τις γυναίκες</p>
<p>Με βάση όμως το πνεύμα όμως της εφαρμογής της ισης μεταχείρισης λογικό είναι να ισχύει για την αποφυγή διάκρισης</p>
<p>Η γυναίκα λαμβάνει 5μηνη άδεια μητρότητας από 2 μηνες πριν τον τοκετό έως 3 μήνες μετά τον τοκετό</p>
<p>Η άδεια ανατροφής ή το μειωμένο ωράριο χορηγείται μετά, δηλαδή μετά το τρίμηνο από τον τοκετό<br>
&nbsp;</p>
<p>Αρθρο 10 παρ 1 ΠΔ 27/1986 όπως αντικαταστάθηκε από την παρ.1 άρθρου 24 ΠΔ 75/2016,ΦΕΚ Α 138/1.8.2016.<br>
<br>
1. Η άδεια μητρότητας των γυναικών αστυνομικών χορηγείται σύμφωνα με τις διατάξεις <strong>του άρθρου 52</strong> του Ν. 3528/2007 «Κύρωση του Κώδικα Κατάστασης Δημοσίων Πολιτικών Διοικητικών Υπαλλήλων και Υπαλλήλων Ν.Π.Δ.Δ». (Α`26). Στους άνδρες αστυνομικούς χορηγείται άδεια με αποδοχές, διάρκειας τριών (3) ημερών, σε περίπτωση γέννησης τέκνου τους, κατόπιν αίτησης που υποβάλλεται εντός δεκαπέντε (15) ημερών από τη γέννηση. Στους αστυνομικούς που υιοθετούν τέκνο χορηγείται με τους ίδιους όρους η προβλεπόμενη από τις διατάξεις της παραγράφου 4 του άρθρου 52 του Ν. 3528/2007 άδεια».<br>
<br>
<br>
<br>
Άρθρο 10 Α παρ 1 ΠΔ 27/1986 όπως τροποποιήθηκε από την παρ.1 άρθρου 25 ΠΔ 75/2016<br>
<br>
<br>
&nbsp;1. Στους γονείς αστυνομικούς χορηγούνται οι προβλεπόμενες από τις διατάξεις <strong>της παρ. 2 του άρθρου 53</strong> του ν. 3528/2007 "Κύρωση του Κώδικα Κατάστασης Δημοσίων Πολιτικών Διοικητικών Υπαλλήλων και Υπαλλήλων Ν.Π.Δ.Δ." (Α`- 26), διευκολύνσεις και άδειες με αποδοχές για ανατροφή παιδιού, σύμφωνα με τις προϋποθέσεις και τους περιορισμούς της παρ. 3 του ως άνω άρθρου.<br>
<br>
&nbsp;«Ειδικά, η άδεια εννέα (9) μηνών με αποδοχές για ανατροφή παιδιού χορηγείται άπαξ και εξαντλείται μέχρι το παιδί να συμπληρώσει το έκτο (6ο) έτος της ηλικίας του».<br>
<br>
Ο γονέας αστυνομικός, εφόσον επιλέξει τη λήψη της άδειας με αποδοχές για ανατροφή παιδιού, δεν μπορεί να τη διακόψει και να ζητήσει την υπαγωγή του στο καθεστώς του μειωμένου ωραρίου και αντιστρόφως. Η άδεια αυτή δεν διακόπτεται και στις περιπτώσεις εισαγωγής του γονέα σε νοσοκομείο, λήψης αναρρωτικής ή άλλης άδειας, θέσης αυτού σε διαθεσιμότητα ή λόγω έκτισης ποινής αργίας.<br>
<br>
&nbsp;</p>
<p>Αρθρο 52 ν. 3528/2007<br>
<br>
&nbsp;Αδειες μητρότητας<br>
<br>
&nbsp;1. Στις υπαλλήλους οι οποίες κυοφορούν, χορηγείται άδεια μητρότητας με πλήρεις αποδοχές δύο (2) μήνες πριν και τρεις (3) μήνες μετά τον τοκετό.</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Αρθρο 53 ν. 3528/2007<br>
<br>
2.&nbsp;&nbsp; &nbsp;Ο χρόνος εργασίας του γονέα υπαλλήλου μειώνεται κατά δύο (2) ώρες ημερησίως εφόσον έχει τέκνα ηλικίας έως δύο (2) ετών και κατά μία (1) ώρα, εφόσον έχει τέκνα ηλικίας από δύο (2) έως τεσσάρων (4) ετών. Ο γονέας υπάλληλος δικαιούται εννέα (9) μήνες άδεια με αποδοχές για ανατροφή παιδιού, εφόσον δεν κάνει χρήση του κατά το προηγούμενο εδάφιο μειωμένου ωραρίου.</p>

Υποβλήθηκε από pilotos1982. Ημερομηνία: Δευ, 11/05/2018 - 15:41 Μόνιμος σύνδεσμος

<p>Μηπως εφόσον δεν το προβλέπει ρητά μπορούμε με κάποιο τρόπο να πατήσουμε κάπου και να ξεκινήσουμε τη χρήση μειωμένου ωραρίου από την επόμενη μέρα κιολας της γέννησης του τεκνου. Υπαρχει τέτοια δυνατότητα??<br>
&nbsp;</p>

Υποβλήθηκε από stergios1984. Ημερομηνία: Σάβ, 11/10/2018 - 07:49 Μόνιμος σύνδεσμος

Η κόρη μου έχει γεννηθεί 04-05-2013.μπορω να ξεκινήσω την άδεια ανατροφής τέκνου τώρα και να λήξει με την συμπλήρωση των 6 ετών,να πάρω λιγότερους μήνες δηλαδή

Υποβλήθηκε από stergios1984. Ημερομηνία: Δευ, 11/12/2018 - 11:24 Μόνιμος σύνδεσμος

Καλημέρα είχα κάνει ένα ερωτημα για την άδεια ανατροφής τέκνου που έχει γεννηθεί την 04-05-2013..πως μπορείτε να με βοηθήσετε με τον μαθηματικό τύπο

Υποβλήθηκε από Χρήστος123. Ημερομηνία: Παρ, 11/16/2018 - 21:25 Μόνιμος σύνδεσμος

Αλλη ερώτηση....τι γινεται αν εχεις 2 παιδια που ειναι 2 και 4 και δεν εχεις παρει τα 9μηνα;;
Μπορεις να παρεις ενα 9μηνο πχ αυριο κ μολις τελειωσει να κολλησεις κ το αλλο ή πρεπει να επιστρεψεις για δουλεια (εδω να γινει κ θεμα τι γίνεται με την κανονικη αδεια ) κάποιες μερες κ υστερα να βαλεις το 2ο 9μηνο;;;

Υποβλήθηκε από luxx. Ημερομηνία: Παρ, 01/18/2019 - 19:53 Μόνιμος σύνδεσμος

Με ενδιαφέρει και εμένα μια απάντηση σε αυτή την ερώτηση. Δλδ τι γίνεται με τις κανονικές άδειες και την βραχεία. Σκέφτομαι να πάρω 9μηνη άδεια τον Φεβρουάριο. Τι θα γίνουν οι 40 ημέρες άδειας που έχω ήδη προγραμματίσει;

Υποβλήθηκε από kgr. Ημερομηνία: Πέμ, 02/07/2019 - 10:46 Μόνιμος σύνδεσμος

<p>ο μπέμπης γεννήθηκε 30/5/2019, η σύζυγος εργάζεται στον ιδιωτικό τομέα και κάνει χρήση του 6μήνου του Ο.Α.Ε.Δ., θα κάνει χρήση μειωμένου ωραρίου όταν επιστρέψει στην εργασία της,.</p>
<p>Έχω δικαίωμα μειωμένου ωραρίου εγώ;</p>

Υποβλήθηκε από Giannhs20. Ημερομηνία: Τετ, 10/02/2019 - 02:01 Μόνιμος σύνδεσμος

Καλησπερα,
Χανεις τα μορια αποστασης ή τα μορια εργασιας συζηγου κατα την διαρκεια της αδειας ανατροφης τεκνου??
Και επισης τα μορια εργασιας συζηγου τα παιρνεις οταν η συζηγος εργαζετε οχι στον τοπο συμφεροντων σ αλλα στην 2η επιλογη σ στην αιτηση μεταθεσης ?

Policenet.gr © | 2022 Όροι Χρήσης.
developed by Pixelthis