Παράκαμψη προς το κυρίως περιεχόμενο
Posted by Fotis13 on Κυρ, 07/29/2018 - 10:36
Έχω ένα τροχαιο με ένα δίκυκλο το οποίο ανατραπεί εξαιτίας χοίρων που βγήκαν στο οδόστρωμα.!!οι χοίροι δεν είχαν καρτελακια 99 τις εκατό βγήκαν από ένα οικόπεδο περίπου 180 μέτρα σε ευθεία από το ατύχημα..αλλά και πάλι δεν μπορώ να το συνδέσω παρόλο που έχω και βίντεο που το έχει καταγράψει..!ο τραυματίας εν τέλη μετά από καιρό κατέληξε..!!οι κοντινοί του συγγενείς γνωρίζουν ότι έγινε από χοίρους και θέλουν να κινηθούν νομικά εναντίον του..!!παρόλο που εγώ θα αναφέρω τα στοιχεία του ιδιοκτήτη αυτού σε μια κατάθεση αστυνομικού για αναζητήσεις..Ερώτηση:πριν τις καταθέσεις των οικιών αντίγραφα αυτοί λογικά δεν μπορούν να πάρουν εκτός αν μου δηλώσουν παράσταση πολιτικής αγωγής με παράβολο;
Greek

Υποβλήθηκε από christos1984. Ημερομηνία: Τρί, 07/31/2018 - 17:43 Μόνιμος σύνδεσμος

Ο πολιτικώς ενάγων μπορεί να ασκήσει τα δικαιώματα του σύμφωνα με το άρθρο 108 ΚΠΔ, μόνο εφόσον έχει ασκηθεί ποινική δίωξη (προανάκριση, κυρία ανάκριση) και κληθεί ο κατηγορούμενος να απολογηθεί, έστω και αν αυτός δεν εμφανίστηκε, ή εκδοθεί σε βάρος του ένταλμα σύλληψης ή βίαιης προσαγωγής του. Συνεπώς στο στάδιο της διαδικασίας που αναφέρεις ο πολιτικώς ενάγων δεν θεωρείται διάδικος και άρα δεν μπορεί να ασκήσει τα δικαιώματα του μεταξύ των οποίων περιλαμβάνεται και η χορήγηση αντιγράφων.

Υποβλήθηκε από Fotis13. Ημερομηνία: Τρί, 07/31/2018 - 23:43 Μόνιμος σύνδεσμος

Το περίεργο στην υπόθεση είναι ότι δεν υπάρχει άμεσα εμπλεκόμενος στο ατύχημα ώστε να ζητήσουν την ποινική του διωξη..γνωρίζουν ότι το ατύχημα προήλθε από χοίρους και από πληροφορίες που τυχόν έχουν θέλουν λογικα να κατηγορήσουν αυτόν τον οποίο βρήκα και εγώ από τις αναζητήσεις του οποίου τα στοιχεία τα έχω μονο εγώ.!!οπότε αυτοί θα ζητήσουν δλδ την ποινική διωξη πάντως υπεύθυνου και ας κρίνει ο εισαγγελέας μετά?για αυτό ρώτησα αν μπορούσαν να πάρουν αντίγραφα προκειμένου να δουν τα στοιχεία του..!!

Policenet.gr © | 2024 Όροι Χρήσης.
developed by Pixelthis