Παράκαμψη προς το κυρίως περιεχόμενο
Posted by GIPN on Παρ, 06/09/2017 - 21:49

Καλησπέρα αγαπητοί συνάδελφοι!! Αντιμετωπίζουμε έντονο πρόβλημα με σκύλους (κυρίως) αδέσποτους κ μη. 1.Εχθές προσήλθε στο τμήμα πολίτης κ δήλωσε τα εξής:

---" Ο Α διαμένει εντός οχήματος στην οδό .... της πόλεως. Αυτό που θέλω να σας καταγγείλω είναι ότι ο συγκεκριμένος έχει κάποια σκυλιά που είναι επιθετικά, τα έχει εκεί μαζί του γύρω απο το οχημά του κ τα ταϊζει, μία ημέρα επιτέθηκαν στον ανηψιό μου.. αλλά δεν του προκάλεσαν σωματικές βλάβες.."

Εγώ στο σημείο αυτό τον ρώτησα:

"εσείς γνωρίζετε ότι είναι δικά του; πως το δηλώνετε κατηγορηματικά;" 

"Τα ταΐζει καθημερινά κ περιφέρονται πάντα εκεί μαζί του γύρω από το αυτοκίνητο που διαμένει...θέλω να τα ελέγχθούν σχετικά σας κάνω καταγγελλία..."  ήταν η απάντησή του...

---Εγώ να πω την αλήθεια δεν μπορούσα άμεσα να πάρω θέση για το εάν τεκμαίρεται ότι βρίσκονται στην ιδιοκτησία του ή όχι (μόνο κ μόνο επειδή τα ταΐζει...)

---Αυτό είναι κ το ερώτημά μου;; όταν κάποιος είτε διαμένει σε κάποια οικία, είτε όπως ο ανωτέρω (όχημα) κ φροντίζει μέσω του φαγητού κ μόνον κατά κάποιο τρόπο ένα ζώο τεκμαίρεται ότι είναι ιδιοκτήτης;; Δηλαδή εάν όντως ισχύει πρέπει να ελεγχθούν για βιβλιάριο κ ηλεκτρονικό σήμα κ όλα αυτά;;

2. Όταν μία γιαγιά ταΐζει γατάκια κ κάνουν παράπονα οι γείτονες ότι συγκεντρώνονται όλα τα γατιά της γειτονίας κ "ενοχλούνται"...

Greek

Υποβλήθηκε από sylvester79. Ημερομηνία: Σάβ, 06/17/2017 - 10:12 Μόνιμος σύνδεσμος

Συνάδελφε πάνω στο θέμα των ζώων συντροφιάς αλλά και των αδέσποτων, καλό είναι να ρίξεις μια καλή ματιά στον σχετικό νόμο (4039/12) για να έχεις μια πλήρη εικόνα. Τώρα, πάνω στο θέμα που ρωτάς, ρίξε μια ματιά στην υπ'αριθ. 1/13 εγκύκλιο του εισαγγελέα του Αρείου πάγου με αριθμό πρωτοκόλλου 1631 από 8/4/2013. Στην τελευταία σελίδα γράφει "εν κατακλείδι η παροχή τροφής και νερού σε αδέσποτα ζώα δεν παραβιάζει τις διατάξεις του νόμου. 4039/12 , είναι μέσα στο πνεύμα σεβασμού κάθε εμβιας ύπαρξης για δικαίωμα στη ζωή , πρέπει όμως να τηρούνται συνθήκες καθαριότητας, η έλλειψη της οποίας ασφαλώς δημιουργεί ευθύνη". Από αυτό αντιλαμβάνεσαι ότι το να ταιζεις ένα αδέσποτο σκυλί εντάσσεται στο ίδιο πλαίσιο με το να ταΐζεις τις πάπιες στο ποτάμι ή τα περιστέρια στην πλατεία. Δεν είναι ποινικό αδίκημα το να είναι αδέσποτο ένα σκυλί , ούτε το να ταΐζεις ένα σκυλί. Είναι όμως υπό έλεγχο οι υγειονομικές συνθήκες που δημιουργείς πράττοντας τούτο. Στην περίπτωση σου εφόσον δεν προκύπτει ιδιοκτησία του σκύλου αυτός είναι αδέσποτος, οπερ σημαίνει ότι κανείς έγγραφο στον δήμο σχετικά με αδέσποτα σκυλιά που έχουν συγκεντρωθεί στο συγκεκριμένο σημείο και εκδηλώνουν επιθετική συμπεριφορά σε διερχόμενους και κατοίκους ώστε ο δήμος να προχωρήσει στα προβλεπόμενα (περισυλλογή, σήμανση, καταγραφή, στείρωση κλπ). Παράλληλα εφόσον σου αναφερθεί ότι υπάρχει θέμα δημόσιας υγείας (φαγητά που σαπίζουν κτλ) ένα εγγραφακι στη διεύθυνση υγείας για να πραγματοποιήσει αυτοψία εκεί πέρα να δει τι παίζει. Όπως και να έχει καλώς τα ταΐζει και αν ταΐζοντας ένα σκυλί έρχονται και όλα τα υπόλοιπα, αυτό δεν είναι ευθύνη αυτού που ταΐζει τον σκύλο αλλά του δήμου που οφείλει να εφαρμόζει τη σχετική νομοθεσία στο κομμάτι που τον αφορά ώστε εκτός των άλλων να αποφεύγεται η συγκέντρωση πολλών σκύλων (αγέλες) .

Υποβλήθηκε από GIPN. Ημερομηνία: Σάβ, 06/17/2017 - 14:15 Μόνιμος σύνδεσμος

<p>Ειλικρινά δεν έχω λόγια να σε ευχαριστήσω!! ήσουν σαφής με τις πληροφορίες σου κ η εγκύκλιος που μου ανέφερες κατανοητή στο ακέραιο!!</p>
<p>Καλή συνέχεια!!</p>

Policenet.gr © | 2024 Όροι Χρήσης.
developed by Pixelthis