Παράκαμψη προς το κυρίως περιεχόμενο
Posted by Bobirakos on Σάβ, 02/06/2016 - 22:42

Καλησπέρα! Η σύζηγός μου είναι ασφαλισμένη στο ΤΣΑΥ (είναι οδοντίατρος) και η ασφάλειά της πληρώνεται κάθε 6μηνο. Πιο συγκεκριμένα τα εξάμηνα είναι από αρχές ιουλίου μέχρι και τον δεκέμβριο και ιανουάριο μέχρι τέλη ιουνίου. Για να πάρω τα μόρια εργασίας της συζύγου εκτός από την βεβαίωση μόνιμης κατοικίας στον τόπο συμφερόντων μου καθώς και την χιλιομετρική απόσταση από την υπηρεσία που υπηρετώ θέλει βεβαίωση από τον ασφαλιστικό φορέα της. Τι ακριβώς χρειάζεται να προσκομίσω στην Υπηρεσία καθώς τον μήνα απρίλιο που θα δώσουμε τα δικαιολογιτικά, η ασφάλεια της από ιανουάριο μέχρι και ιούνιο δεν θα έχει πληρωθεί. Σας ενημερώνω ότι δεν γίνεται να πληρώσεις πιο νωρίς παρά μόνο όταν είναι να λήξει το εξάμηνο. 

Greek

Υποβλήθηκε από Atlas. Ημερομηνία: Τρί, 02/09/2016 - 03:13 Μόνιμος σύνδεσμος

Σχετικα με το ασφαλιστικό κομματι δεν ξερω
Για το δεύτερο , στο ΠΔ αναφέρεται σχετικα με την απόσταση του τόπου που υπηρετείς ως προς τον τόπο που εργάζεται η γυναικα ανεξάρτητα απο το τόπο συμφερόντων
Η γυναικα σου εργάζεται στο τόπο συμφερόντων σου ;
Εσυ αυτη τη στιγμή εργάζεσαι στο τόπο συμφερόντων σου η σε αλλο τόπο ;
Εαν εργάζεσαι σε τόπο εκτος του τόπου κατοικίας της γυναίκας σου λαμβάνεις απο 30 χιλιομετρα και πάνω εως 200 1 μόριο απο 201 εως 400 3 μορια και απο 401 και πάνω 5 μορια
Εαν ομως υπηρετείς στον τοπο οπου εργάζεται και η σύζυγος δεν λαμβάνεις καθόλου μορια και ας ειναι τόπος συμφερόντων.
Τα μορια αυτά καθορίζονται οχι απο τον δικο σου τοπο συμφερόντων η υπηρεσίας αλλα απο το γεγονός της απόστασης που υπηρετεί η σύζυγος σε σχέση με
Το που υπηρετείς εσυ

Υποβλήθηκε από Bobirakos. Ημερομηνία: Τρί, 02/09/2016 - 14:01 Μόνιμος σύνδεσμος

<p>Εγώ είμαι με απόσπαση στον τόπο συμφερόντων μου σε κέντρο κράτησης αλλά η οργανική μου είναι στην Αθήνα. Εγώ θα την δηλώσω την εργασία αλλά δεν γνωρίζω αν θα πάρω μόρια ή όχι για αυτό και ρωτάω εδώ στο φόρουμ.</p>

Υποβλήθηκε από Atlas. Ημερομηνία: Τρί, 02/09/2016 - 14:14 Μόνιμος σύνδεσμος

Εαν εισαι στο κεντρο απο τη περίοδο που παντρεύτηκες και άρχισαν βεβαίως να μετράνε απο τοτε τα μορια εργασίας συζύγου και -εφόσον- η σύζυγος σου , απο οτι κατάλαβα , εργάζεται στον ίδιο τοπο που υπηρετείς ΚΑΙ εσυ ( άσχετα εαν εισαι με οργανικη η οχι ) τοτε ΔΕΝ λαμβάνεις μορια.
Αυτο γινεται γιατι η επιπλέον μοριοδότηση της συζύγου εχει να κανει με το γεγονός του ποσο απόσταση εχει ο τόπος εργασιας της σε σχέση με το τόπου που υπηρετείς
Άρα λοιπόν εφόσον υπηρετείς στον ίδιο τοπο που εργάζεται η σύζυγος δεν λαμβάνεις κανενα μόριο καθώς η κλιμάκωση ξεκινάει απο τα 30 χιλιομετρα απόσταση και έπειτα.
Μπορεις βεβαια να κανεις και σχετική ερώτηση στο αρχηγειο αλλα εαν διαβάσεις προσεκτικά μονος σου το ΠΔ θα το κατανοήσεις διότι το λεει ξεκάθαρα πως μορια μετράνε σχετικα με τη. Απόσταση εργασιας συζύγου ως προς τη. Απόσταση εργασιας αστυνομικού
Καθότι εισαι με προσωρινή μετακίνηση σε κεντρο απλα δεν χανεις μορια απόστασης , δεν ισχυει το ίδιο ομως για εργασια συζύγου καθώς δεν υπαρχει καποια ειδική διάταξη οπως για τα μορια απόστασης.
Ελπίζω να βοήθησα

Υποβλήθηκε από billkiak. Ημερομηνία: Τρί, 02/09/2016 - 20:22 Μόνιμος σύνδεσμος

<p>Καλησπερα!Αν πας αποσπαση με διαταγη αρχηγειου οπως η ενισχυση αεροδρομιων για την θερινη περιοδο(το μονο που δηλωνεις ειναι δικο σου καταλυμα) και δηλωσεις το αεροδρομιο που ειναι στον τοπο συμφεροντων σου....παιρνεις τα μορια απο την εργασια συζηγου?η οργανικη ειναι αθηνα!</p>

Υποβλήθηκε από Takis2015. Ημερομηνία: Σάβ, 02/13/2016 - 09:54 Μόνιμος σύνδεσμος

<p>Καλημερα και απο εμενα. Θα ηθελα να ρωτησω κατι γιατι απο μονος μου στο διαδικτυο δε μπορεσα να βρω απαντηση. Η αρραβωνιαστικια μου εργαζεται σε ΝΠΙΔ στην Αθηνα και εγώ υπηρετώ στη Θεσσαλονίκη. Μπορώ εγώ να την τραβήξω αν παντρευτουμε;</p>

Υποβλήθηκε από xgeopon10. Ημερομηνία: Κυρ, 02/14/2016 - 11:51 Μόνιμος σύνδεσμος

<p>Καλημερα. Ηθελα να ρωτησω αν λαμβανει ο αστυνομικος τα μορια εργασιας της συζυγου του ενω βρισκεται σε 9μηνη αδεια ανατροφης τεκνου. Ρωταω με το σκεπτικο οτι και η 9μηνη αδεια δεν παυει να ειναι αδεια οποτε μαλλον θα πρεπει να προσμετρηθουν εφοσον η οργανικη του θεση διαφερει απο τον τοπο εργασιας της συζυγου. Ισχυει κατι τετοιο;</p>

Υποβλήθηκε από Joao1990. Ημερομηνία: Πέμ, 02/18/2016 - 22:39 Μόνιμος σύνδεσμος

<p><span style="color: rgb(17, 17, 17); font-family: Arial, Helvetica, sans-serif; font-size: 12px; line-height: 18px; background-color: rgb(255, 255, 255);">Η γυναίκα μου εργαζεται σε άλλο μέρος από τον τόπο που υπηρετώ. Απέχει πάνω απο 200 χλμ. όμως μένει σε διπλανό δήμο από εκεί που εργάζεται. Δικαιούμαι τα μόρια</span></p>

Υποβλήθηκε από Χρήστος123. Ημερομηνία: Παρ, 02/26/2016 - 18:20 Μόνιμος σύνδεσμος

<p>Καλώς σας βρήκα παιδιά,</p>
<p>θέλω να ρωτήσω και εγώ με τη σειρά μου το εξής: Η γυναίκα μου εργάζεται απο 1/10/15 στην πόλη των συμφερόντων μου. Η αίτηση μετάθεσης γράφει ότι για συνυπολογιστούν τα μόρια της γυναίκας απο την εργασία της, πρέπει να είναι τουλάχιστον απο 1/9/15 κολλημένα τα ένσημα. Καταλαβαίνω ότι δεν δικαιούμαι (όλα) τα μόρια όπως αναγράφει η αίτηση μετάθεση, αλλά, μήπως, πάλι, παίρνω μόρια (έστω και λιγότερα)&nbsp; αυτούς τους μήνες;</p>

Policenet.gr © | 2024 Όροι Χρήσης.
developed by Pixelthis