Παράκαμψη προς το κυρίως περιεχόμενο
Posted by tgiannist on Τρί, 08/21/2012 - 18:23
Καλησπερα σας...Προφανως, απο οσα εχω ακουσει τοσο καιρο στο σωμα, υπαρχει μια διαταγη η οποια οριζει σαφως σε ποια αδικηματα επιλαμβανεται το ΑΤ και σε ποια το ΤΑ... Εχει κανεις την καλοσυνη να μου πει ποια ειναι αυτη η διαταγη και πως μπορω να τη βρω; Ευχαριστω εκ των προτερων!
Greek

Υποβλήθηκε από xaris4. Ημερομηνία: Σάβ, 05/25/2019 - 07:25 Μόνιμος σύνδεσμος

Μπορείτε να το στείλετε κ σε μένα στο [email protected].
Μια ερώτηση στην νέα διαταγή για την σύσταση υπηρεσιών αντιμετώπισης ενδοοικογενειακής βίας υπ'αριθμ 1691/19/882563 του Αρχηγείου αναφέρει στην παράγραφο 2 αυτού ότι βασική επιδίωξη των ρυθμίσεων του προαναφερόμενου π δτος αποτελεί η ουσιαστική και αποτελεσματική πρόληψη και καταπολέμηση της βίας, που εκδηλώνεται κατά προσώπων (γυναίκες, άνδρες, τέκνα, σύντροφοι ) και σε ένα άλλο σημείο ότι " ο υπηρεσιακός χειρισμός των περιστατικών ενδοοικογενειακής βίας εντάσσεται στο πεδίο των αρμοδιοτήτων των Αστυνομικών Τμημάτων " . Ή ερώτηση μου είναι η εξής όταν λειτουργεί γραφείο ανηλίκων σε Υποδιεύθυνση Ασφαλείας τα περιστατικά ενδοοικογενειακής βίας σε ανήλικα συνεχή κατά εξακολούθηση ή κ μεμονωμένα ,ποια υπηρεσία επιλαμβάνεται? Διότι βάση των παραπάνω πεδίων της διαταγής ερμηνεύεται από κάποιους ότι σε όλα τα περιστατικά και των ανηλίκων επιλαμβάνεται το Α.Τ. ακόμα και όταν στην περιοχή λειτουργεί γραφείο ανηλίκων. Αυτό δεν έρχεται σε αντίθεση με το Π.Δ. 14 /1991 ?Τι ισχύει γνωρίζει κάποιος να μας διαφωτίσει? Σημειωτέον ότι όποιος έχει ασχοληθεί με οποιαδήποτε βία συνεχή και κατ' εξακολούθηση σε βάρος ανηλίκων γνωρίζει ότι απαιτείται ιδιαίτερα λεπτός χειρισμός που κατά την γνώμη μου όταν λειτουργεί γραφείο ανηλίκων είναι καθ υλην αρμοδιότητα του και δεν είναι ούτε του εκάστοτε αξιωμ υπηρεσίας τάξης ή ασφαλείας. Ευχαριστώ

Υποβλήθηκε από Rebel. Ημερομηνία: Σάβ, 12/30/2023 - 15:10 Μόνιμος σύνδεσμος

Νομίζω ότι η αιώνια διαμάχη ανάμεσα στα ΑΤ και ΤΑ είναι οι φθορές (γνωστός - άγνωστος δράστης) και οι ανήλικοι δράστες - θύματα όταν τελουνται αδικηματα Τάξης.

Αν κάνουμε ένα ερώτημα στο Αρχηγειο στο Τμήμα Νομοθεσιας, δεν θα μας το ξεκαθαρισουν;

Για να μην παλεύουμε με διαταγές ΓΑΔΑ, ερμηνείες κτλ κτλ... 

Policenet.gr © | 2024 Όροι Χρήσης.
developed by Pixelthis