Παράκαμψη προς το κυρίως περιεχόμενο
Posted by ManosRho on Παρ, 01/25/2019 - 08:21

Καλησπέρα. Ένας πολίτης τυγχάνει να διαπράτει συνεχώς το ίδιο αδίκημα(δεν είναι αυτόφωρο έγκλημα) και όποτε συνάδελφοι σπεύσουν να επιληφθούν ο εν λόγο κύριος φωνάζει και εκτοξέυει φραστικές απειλές εναντίων τους.

Είχα κληθεί να επέμβω για το αδίκημα και ήμουν ενημερωμένος για τον εριστικό τρόπο που συμπεριφέρεται ο κύριος αυτός που όχι μόνο δεν έχει την διάθεση να σταματήσει το αδίκημα αλλά ενώ του μιλούσα ευγενικά και έκανα τα νόμιμα αυτός μου ανέφερε ότι γνωρίζει τον διοικητή μου και ότι θα δω τι πάθω και όταν τον ρώτησα τι εννοεί μου είπε από μόνος του ναι σε απειλώ... Η άποψη των συναδέλφων είναι να μην ασχοληθώ γιατί όπως λένε με τον συγκεκριμένο δεν βγάζεις άκρη εμένα όμως με βρίσκει αντίθετο αυτό γιατί νιώθω και θιγμένος και ότι άλλες συνέπειες μπορεί να έχει αυτό γιατί έγινε και μπροστά σε πολίτες που είναι ιδιοκτήτες παρακείμενων καταστημάτων.. 

Θέλω να ρωτήσω για το περιστατικό που έγινε(απειλή εις βάρος μου εν ώρα υπηρεσίας) ή για την επόμενη φορά που θα κληθώ να αντιμετωπίσω το αδίκημα και τον συγκεκριμένο κύριο και κάνει πάλι τα ίδια ποια είναι η νόμιμη διαδικασία που μπορώ να κάνω; Να του καταθέσω μήνυση για απειλή; Να ενημερώσω εισαγγελέα για το πρόβλημα; Πρέπει να το κάνω αμέσως ή έχω το νόμιμο δικαιώμα των τριών μηνών στην περιπτώση αυτή; 

Το εν λόγο γεγονός διαδραματίζεται σε δημόσιο χώρο(σε πολυσύχναστο δρόμο). Έχω δικαίωμα να τον τραβήξω βίντεο για παράδειγμα με κινητό ξέροντας ότι θα με απειλήσει για να το έχω σαν αποδεικτικό στοιχείο; 

Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις και αν έγινα κουραστικός αλλά είναι κρίμα τέτοια άτομα να κάνουν τους συνάδελφους να "φοβούνται να επιληφθούν" επειδή το άτομο θα τους βάλει τις φωνές και επειδή πάντα ψάχνει αφορμές για να τους καταγγείλει για κάτι μεμπτό που θα κάνουν όταν ο ίδιος κάνει συνεχώς το ίδιο αδίκημα, φωνάζει και απειλεί και κανείς δεν ασχολείται.. Θεώρησα σωστό και για μένα αλλά γενικά για να σταματήσει το συγκεκριμένο αδίκημα και την άσχημη συμπεριφορά του να κάνω τα νόμιμα αυτή την φορά.

Ευχαριστώ.

Greek

Υποβλήθηκε από spirosgiapros. Ημερομηνία: Παρ, 01/25/2019 - 12:35 Μόνιμος σύνδεσμος

<p>Αυτα που λες δεν στεκουν</p>
<p>- πρωτον δεν στεκει η φραση ''δεν ειναι αυτοφωρο εγκλημα''</p>
<p>- δευτερον αν φωναζει και βριζει συναδελφους ειναι αυτοφωρο</p>
<p>το αδικημα της απειλης έχει προυποθεση ο δραστης να προκαλεσει ''&nbsp;<em style="color: rgb(33, 33, 33); font-family: &quot;Comic Sans MS&quot;, Monaco, TSCu_Comic, cursive; font-size: 15px; text-align: justify; background-color: rgb(255, 255, 255);">σε άλλον τρόμο ή ανησυχία απειλώντας τον με βία ή άλλη παράνομη πράξη ή παράλειψη&nbsp; ''</em></p>
<p>ποιος αστυνομικος θα καταθεσει οτι του προκαλεσε ο δραστης τρομο η ανησυχια ?</p>
<p>- για βιντεο δεν ξερω νομοθεσια που να το επιτρεπει</p>
<p>- νομιμη διαδικασια εννοεις τι πρεπει να κανεις οταν διαπραττεται ενα πλημμελημα μπροστα σου ?</p>

Υποβλήθηκε από ManosRho. Ημερομηνία: Παρ, 01/25/2019 - 16:18 Μόνιμος σύνδεσμος

-Για το αδίκημα που διαπράττει συνεχώς δεν προβλέπεται σύλληψη(διοικητικό, δεν οδηγείται στο αυτόφωρο).
-Αν φωνάζει και βρίζει συναδέλφους και δεδομένου του τόπου και των συνθηκών (εισέρχεται σε χώρο δικό του με οικεία άτομα του που θα δημιουργηθεί μεγαλύτερο πρόβλημα αν διενεργηθεί σύλληψη επί τόπου) πως μπορεί να κληθεί σε δικαστήριο; Δεν μπορούμε να κάνουμε μήνυση και να οδηγηθεί σε δικαστήριο;
-Και βέβαια υπάρχει η περίπτωση ο δράστης να προκαλέσει τρόμο και ανησυχία ακόμα και στον αστυνομικό αφού εκτοξεύει απειλές και δεδομένων των συνθηκών και του προσώπου του δράστη.
-ποια θεωρείται ότι είναι η νόμιμη διαδικασία για αυτή την περίπτωση εφόσον οι συνθήκες δεν ευνοούν και θα δημιουργήσουν μεγαλύτερο πρόβλημα αν γίνει η σύλληψη επιτόπου; Είναι καλύτερο να γίνει μήνυση ή να ενημερωθεί εισαγγελέας;

Υποβλήθηκε από spirosgiapros. Ημερομηνία: Πέμ, 01/31/2019 - 11:36 Μόνιμος σύνδεσμος

<p>αρα επιλαμβανεσαι σε διοικητικη παραβαση (σπανια χρησιμοποιειται ο ορος αδικημα για τις διοικητικες παραβασεις για αυτο μπερδευτηκα)</p>
<p>το ''φωναζω'' δεν λεει κατι απο μονο του</p>
<p>άν τα εγκληματα εις βαρος του αστυνομικου ειναι μονο κατ εγκληση ειναι δικη σου επιλογη αν τα εγκαλεσεις (εντος τριμηνου)</p>
<p>αν ειναι αυτεπαγγελτα εχεις υποχρεωση να τα μηνυσεις και να συλλαβεις τον δραστη</p>
<p>αν οι συνθηκες το καθιστουν δυσκολο καλεις ενισχυσεις</p>
<p>αν οι ενισχυσεις ειναι αδυνατο να προσελθουν τοτε απεχεις της συλληψης συμφωνα με την διαδικασια του ΠΔ 141/1991</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>σε τι παραβαση επιλαμβανεσαι ?</p>

Υποβλήθηκε από MARIOS1. Ημερομηνία: Δευ, 02/18/2019 - 17:05 Μόνιμος σύνδεσμος

Για αξιόποινες πράξεις που τελούνται σε βάρος δημοσίων οργάνων και υπαλλήλων κατά την άσκηση των ανατεθειμένων σε αυτούς καθηκόντων, ο παθών υποβάλλει την έγκληση ατελώς και χωρίς την κατάθεση παραβόλου.

Υποβλήθηκε από JohnBabas. Ημερομηνία: Τετ, 02/20/2019 - 11:15 Μόνιμος σύνδεσμος

<p>τον συλλαμβανεις και τον οδηγεις στο τμημα για το αδικημα της απειλης.<br>
πως θα δικαιολογησεις τον τρομο και την ανησυχια???? θα σου πω τι ειπα σε αυτοφωρο που πηγα ως μαρτυρας για την μεθη και την απειλη. μεσα στο τμημα ειπε: " ξερεις ποιος ειναι ο ΤΑΔΕ??? θα σε διωξει απο εδω και θα μαζευεις χορτα στο ΔΕΙΝΑ μερος."<br>
στη δικη οταν με ρωτησε ο προεδρος πως ενιωσα τρομο και ανησυχια του ειπα οτι τρομο δεν ενιωσα και δεν φοβηθηκα για την σωματικη μου ακεραιοτητα αλλα ο πολιτης μπορει μεσω ενος πολιτικου να πιεσει τον διευθυντη της διευθυνσης να με μεταθεσει σε αλλο τμημα μακρυα απο την οικια μου ανατρεπωντας ετσι τον οικογενειακο&nbsp; προγραμματισμο μου, ενδεχομενως να ζημιωθω οικονομικα.αυτο με ανησυχει.&nbsp;<br>
με ρωτησε ο προεδρος αν γινονται ακομη κατα αυτο τον τροπο μεταθεσεις. του εξηγησα οτι για εκτος διευθυνσης δεν γινεται αλλα εντος διευθυνσης ειναι πολυ ευκολο απο το ενα μερος να σε στειλουν στο αλλο.<br>
τιμωρηθηκε και για την μεθη και για την απειλη εναντιον μου.<br>
γνωμη μου ειναι να δωσετε καταθεση και οι δυο αστυνομικοι του περιπολικου και να ζητησετε και οι δυο την τιμωρια του. δυο μαρτυριες ειναι πιο δυνατες απο μια. και δη δυο αστυνομικων</p>

Policenet.gr © | 2024 Όροι Χρήσης.
developed by Pixelthis