Παράκαμψη προς το κυρίως περιεχόμενο
Posted by lalakis on Παρ, 07/26/2019 - 19:18

η ερωτηση μου ειναι αν ειναι συννομο να κανουμε δελτιο υλικων ζημιων για οχηματα που βρισκονται σε ιδιωτικο χωρο. δηλαδη πολλες φορες καλουμαστε να καταγραψουμε υλικες ζημιες οχηματων τα οποια ενεπλακησαν σε τροχαιο μεσα σε παρκιγκ μεγαλων πολυκαταστηματων-κλινικων κ.ο  στα οποια οι ρυθμιστικες πινακιδες ειναι τοποθετημενες απο τους ιδιους ενω σε καποια σημεια η σημανση ειναι επι του οδοστρωματος ( οριζοντια σχεδιασμενη) . μπορουμε να αρνηθουμε την καταγραφη η δεν νομιμοποιουμαστε ? 

Greek

Υποβλήθηκε από saeajamaicanos. Ημερομηνία: Σάβ, 07/27/2019 - 16:12 Μόνιμος σύνδεσμος

<p>Φυσικά και μπορείς να κάνεις ΔΟΤΑ σε ιδιωτικό χώρο μόνο εφοσόν επιτρέπεται η δημόσια κυκλοφορία. Δηλαδή σε ένα παρκινγκ ενός σούπερ μαρκετ, είναι ιδιωτικός χώρος αλλά όσο είναι ανοικτό μπορεί να εισέλθει όποιος επιθυμεί με το όχημα του, οπότε επιτρέπεται η δημόσια κυκλοφορία, οπότε αν συμβεί τροχαίο το καταγράφεις κανονικά..</p>
<p>Ελπίζω να βοήθησα.</p>

Υποβλήθηκε από saeajamaicanos. Ημερομηνία: Σάβ, 07/27/2019 - 16:14 Μόνιμος σύνδεσμος

<p>Αν κλείνει κανονικά σταθμευμένο όχημα από το να εξέλθει από τον ιδιωτικό χώρο, κόβεις κανονικά (κατά την άποψη μου),, αν όμως δεν πρόκειται για τέτοια περίπτωση τότε ο καλών πρέπει να απευθυνεί στο Α.Τ. για να υποβάλει μήνυση..</p>

Υποβλήθηκε από lalakis. Ημερομηνία: Κυρ, 07/28/2019 - 18:11 Μόνιμος σύνδεσμος

<p>saeajamaicanos και γω την ιδια αποψη εχω . βεβαια εχω μια επιφυλαξη οσον αφορα την συμπληρωση του δοτα αφου οι κατευθυνσεις των οχηματων βασιζονται σε ρυθμιστικες πινακιδες ή οριζοντια σημανση ζωγραφισμενη επι του οδοστρωματος από τα ίδια τα πολυκαταστήματα και οχι απο υπεχωδε . ισως αυτο πρεπει να μνημονευεται επι του δοτα. επισης για τον storm1 αποψη μου ειναι οτι για σταθμευσεις του κοκ εφοσον γνωριζεις οτι οι πινακιδες δεν ειναι του υπεχωδε δεν βεβαιωνεις παραβαση ενω αν σε ελεγχο εγγραφων διαπιστωσεις παραβαση π.χ στερηση ασφαλειας. διπλωματος κ.λ.π βεβαιωνεις κανονικα .</p>

Υποβλήθηκε από spirosgiapros. Ημερομηνία: Παρ, 08/02/2019 - 00:36 Μόνιμος σύνδεσμος

<p>Το ΠΔ 141 που προβλεπει το ΔΟΤΑ δεν θετει ορο την νομιμοτητα της σημανσης για την συμπληρωση του ΔΟΤΑ</p>
<p>Αν εχεις αμφιβολιες ως προς τη νομιμοτητα της σημανσης, και θελεις να φαινεται στο ΔΟΤΑ οτι η σημανση δεν ειναι νομοτυπη, μπορεις (σε εκτελεση του αρθρου 163 οπως τροποποιηθηκε απο το αρθρο 1 του ΠΔ 101/2004 ) να μην χορηγησεις επιτοπου αντιγραφο και να το χορηγησεις αλλη μερα αφου θα ελεγξεις την νομιμοτητα της σημανσης</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>[b]Εφ.Ναυπλ. 26/2006[/b]<br>
"...ο ΚΟΚ εφαρμόζεται κατά την κυκλοφορία του οχήματος σε δημόσια οδό ή σε εξομοιούμενη προς αυτήν (κυκλοφορία σε δημόσια οδό), όπως είναι η κυκλοφορία επί γηπέδου προσιτού στο κοινό ή σε αριθμό προσώπων, δικαιουμένων να συχνάζουν σε αυτό (άρθρο 2 παρ. 1 του ν. 489/1976), στην δε έννοια του «γηπέδου» αυτού περιλαμβάνονται και ιδιωτικοί χώροι, στους οποίους επιτρέπεται η κυκλοφορία μετά από άδεια του ιδιοκτήτη του χώρου, όπως π.χ. είναι και τα ιδιωτικά parking (πυλωτές κλπ)..."</p>
<p>[b]Εφ.Αθ. 11728/1987 [/b]<br>
"...πεδίο (χώρος) εφαρμογής του ΚΟΚ (και ευθύνη του ασφαλιστού), νοείται και το εστεγασμένο πάρκιγκ, αφού πρόκειται για χώρο προσιτό στο κοινό ή κάποιο αριθμό προσώπων που δικαιούνται να συχνάζουν σ΄αυτόν, οπότε εξομοιώνεται με την κυκλοφορία επί της οδού..."</p>
<p>[b]Γνωμ. ΕισΑΠ 9/ 1989 [/b]<br>
"...ως οδός όμως προοριζόμενη "δια δημοσίαν κυκλοφορίαν" πρέπει να νοηθεί κατά διασταλτική ερμηνεία και οιαδήποτε οδός (δημόσια ή ιδιωτική), από την οποία στη συγκεκριμένη περίπτωση διέρχεται ή διακινείται αόριστος και απροσδιόριστος εκ των προτέρων αριθμός προσώπων ή οχημάτων..."</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>υ.γ. Υπαρχει καποια διαταξη που μας υποχρεωνει να ελεγχουμε νομιμοτητα σημανσης οταν επιλαμβανομαστε στα τροχαια ατυχηματα ?</p>
<p>Υπαρχει αστυνομικος δλδ που ξερει αυτη τη στιγμη αν καθε πινακιδα καθε οδου δικαιοδοσιας σου ειναι νομιμη η παρανομη ?</p>

Υποβλήθηκε από spirosgiapros. Ημερομηνία: Παρ, 08/02/2019 - 04:50 Μόνιμος σύνδεσμος

<p>Ξεχασα να γράψω οτι η σημανση στους χωρους σταθμευσης των κτιριων δεν ρυθμιζεται απο τον ΚΟΚ. Παρολο που ο ΚΟΚ εφαρμοζεται, η νομοθεσια περι χωρων σταθμευσης των κτιριων εχει ειδικες ρυθμισεις στο θεμα της σημανσηςοι οποιες διαφερουν αναλογα με την κατηγορια και την δυναμικοτητα σε θεσεις</p>

Υποβλήθηκε από Kouk118-2. Ημερομηνία: Πέμ, 02/20/2020 - 14:54 Μόνιμος σύνδεσμος

Έχω ακούσει ότι υπάρχει κάποια ρυθμιστική εγκύκλιος η οποία ορίζει πως έπειτα απο τεχνική μελέτη κατάλληλη σήμανση και διαγραμμηση του οδοστρώματος ισχύει ο κ.ο.κ επιπρόσθετα το κατ/μα οφείλει να ενημερώνει τους χρήστες του πάρκινγκ με πινακίδα οτι ισχύει ο κ.ο.κ. Προσωπικά θα βεβαιώσω μόνο από σήμα κέντρου σε αυτήν την περίπτωση.

Υποβλήθηκε από Kouk118-2. Ημερομηνία: Πέμ, 02/20/2020 - 14:54 Μόνιμος σύνδεσμος

Έχω ακούσει ότι υπάρχει κάποια ρυθμιστική εγκύκλιος η οποία ορίζει πως έπειτα απο τεχνική μελέτη κατάλληλη σήμανση και διαγραμμηση του οδοστρώματος ισχύει ο κ.ο.κ επιπρόσθετα το κατ/μα οφείλει να ενημερώνει τους χρήστες του πάρκινγκ με πινακίδα οτι ισχύει ο κ.ο.κ. Προσωπικά θα βεβαιώσω μόνο από σήμα κέντρου σε αυτήν την περίπτωση.

Υποβλήθηκε από Kouk118-2. Ημερομηνία: Πέμ, 02/20/2020 - 14:54 Μόνιμος σύνδεσμος

Έχω ακούσει ότι υπάρχει κάποια ρυθμιστική εγκύκλιος η οποία ορίζει πως έπειτα απο τεχνική μελέτη κατάλληλη σήμανση και διαγραμμηση του οδοστρώματος ισχύει ο κ.ο.κ επιπρόσθετα το κατ/μα οφείλει να ενημερώνει τους χρήστες του πάρκινγκ με πινακίδα οτι ισχύει ο κ.ο.κ. Προσωπικά θα βεβαιώσω μόνο από σήμα κέντρου σε αυτήν την περίπτωση.

Υποβλήθηκε από Kouk118-2. Ημερομηνία: Πέμ, 02/20/2020 - 14:54 Μόνιμος σύνδεσμος

Έχω ακούσει ότι υπάρχει κάποια ρυθμιστική εγκύκλιος η οποία ορίζει πως έπειτα απο τεχνική μελέτη κατάλληλη σήμανση και διαγραμμηση του οδοστρώματος ισχύει ο κ.ο.κ επιπρόσθετα το κατ/μα οφείλει να ενημερώνει τους χρήστες του πάρκινγκ με πινακίδα οτι ισχύει ο κ.ο.κ. Προσωπικά θα βεβαιώσω μόνο από σήμα κέντρου σε αυτήν την περίπτωση.

Υποβλήθηκε από Kouk118-2. Ημερομηνία: Πέμ, 02/20/2020 - 14:54 Μόνιμος σύνδεσμος

Έχω ακούσει ότι υπάρχει κάποια ρυθμιστική εγκύκλιος η οποία ορίζει πως έπειτα απο τεχνική μελέτη κατάλληλη σήμανση και διαγραμμηση του οδοστρώματος ισχύει ο κ.ο.κ επιπρόσθετα το κατ/μα οφείλει να ενημερώνει τους χρήστες του πάρκινγκ με πινακίδα οτι ισχύει ο κ.ο.κ. Προσωπικά θα βεβαιώσω μόνο από σήμα κέντρου σε αυτήν την περίπτωση.

Υποβλήθηκε από Kouk118-2. Ημερομηνία: Πέμ, 02/20/2020 - 14:54 Μόνιμος σύνδεσμος

Έχω ακούσει ότι υπάρχει κάποια ρυθμιστική εγκύκλιος η οποία ορίζει πως έπειτα απο τεχνική μελέτη κατάλληλη σήμανση και διαγραμμηση του οδοστρώματος ισχύει ο κ.ο.κ επιπρόσθετα το κατ/μα οφείλει να ενημερώνει τους χρήστες του πάρκινγκ με πινακίδα οτι ισχύει ο κ.ο.κ. Προσωπικά θα βεβαιώσω μόνο από σήμα κέντρου σε αυτήν την περίπτωση.

Υποβλήθηκε από Kouk118-2. Ημερομηνία: Πέμ, 02/20/2020 - 14:54 Μόνιμος σύνδεσμος

Έχω ακούσει ότι υπάρχει κάποια ρυθμιστική εγκύκλιος η οποία ορίζει πως έπειτα απο τεχνική μελέτη κατάλληλη σήμανση και διαγραμμηση του οδοστρώματος ισχύει ο κ.ο.κ επιπρόσθετα το κατ/μα οφείλει να ενημερώνει τους χρήστες του πάρκινγκ με πινακίδα οτι ισχύει ο κ.ο.κ. Προσωπικά θα βεβαιώσω μόνο από σήμα κέντρου σε αυτήν την περίπτωση.

Υποβλήθηκε από Kouk118-2. Ημερομηνία: Πέμ, 02/20/2020 - 14:54 Μόνιμος σύνδεσμος

Έχω ακούσει ότι υπάρχει κάποια ρυθμιστική εγκύκλιος η οποία ορίζει πως έπειτα απο τεχνική μελέτη κατάλληλη σήμανση και διαγραμμηση του οδοστρώματος ισχύει ο κ.ο.κ επιπρόσθετα το κατ/μα οφείλει να ενημερώνει τους χρήστες του πάρκινγκ με πινακίδα οτι ισχύει ο κ.ο.κ. Προσωπικά θα βεβαιώσω μόνο από σήμα κέντρου σε αυτήν την περίπτωση.

Υποβλήθηκε από Kouk118-2. Ημερομηνία: Πέμ, 02/20/2020 - 14:54 Μόνιμος σύνδεσμος

Έχω ακούσει ότι υπάρχει κάποια ρυθμιστική εγκύκλιος η οποία ορίζει πως έπειτα απο τεχνική μελέτη κατάλληλη σήμανση και διαγραμμηση του οδοστρώματος ισχύει ο κ.ο.κ επιπρόσθετα το κατ/μα οφείλει να ενημερώνει τους χρήστες του πάρκινγκ με πινακίδα οτι ισχύει ο κ.ο.κ. Προσωπικά θα βεβαιώσω μόνο από σήμα κέντρου σε αυτήν την περίπτωση.

Υποβλήθηκε από Kouk118-2. Ημερομηνία: Πέμ, 02/20/2020 - 14:54 Μόνιμος σύνδεσμος

Έχω ακούσει ότι υπάρχει κάποια ρυθμιστική εγκύκλιος η οποία ορίζει πως έπειτα απο τεχνική μελέτη κατάλληλη σήμανση και διαγραμμηση του οδοστρώματος ισχύει ο κ.ο.κ επιπρόσθετα το κατ/μα οφείλει να ενημερώνει τους χρήστες του πάρκινγκ με πινακίδα οτι ισχύει ο κ.ο.κ. Προσωπικά θα βεβαιώσω μόνο από σήμα κέντρου σε αυτήν την περίπτωση.

Υποβλήθηκε από Kouk118-2. Ημερομηνία: Πέμ, 02/20/2020 - 14:54 Μόνιμος σύνδεσμος

Έχω ακούσει ότι υπάρχει κάποια ρυθμιστική εγκύκλιος η οποία ορίζει πως έπειτα απο τεχνική μελέτη κατάλληλη σήμανση και διαγραμμηση του οδοστρώματος ισχύει ο κ.ο.κ επιπρόσθετα το κατ/μα οφείλει να ενημερώνει τους χρήστες του πάρκινγκ με πινακίδα οτι ισχύει ο κ.ο.κ. Προσωπικά θα βεβαιώσω μόνο από σήμα κέντρου σε αυτήν την περίπτωση.

Υποβλήθηκε από Kouk118-2. Ημερομηνία: Πέμ, 02/20/2020 - 14:54 Μόνιμος σύνδεσμος

Έχω ακούσει ότι υπάρχει κάποια ρυθμιστική εγκύκλιος η οποία ορίζει πως έπειτα απο τεχνική μελέτη κατάλληλη σήμανση και διαγραμμηση του οδοστρώματος ισχύει ο κ.ο.κ επιπρόσθετα το κατ/μα οφείλει να ενημερώνει τους χρήστες του πάρκινγκ με πινακίδα οτι ισχύει ο κ.ο.κ. Προσωπικά θα βεβαιώσω μόνο από σήμα κέντρου σε αυτήν την περίπτωση.

Υποβλήθηκε από Kouk118-2. Ημερομηνία: Πέμ, 02/20/2020 - 14:54 Μόνιμος σύνδεσμος

Έχω ακούσει ότι υπάρχει κάποια ρυθμιστική εγκύκλιος η οποία ορίζει πως έπειτα απο τεχνική μελέτη κατάλληλη σήμανση και διαγραμμηση του οδοστρώματος ισχύει ο κ.ο.κ επιπρόσθετα το κατ/μα οφείλει να ενημερώνει τους χρήστες του πάρκινγκ με πινακίδα οτι ισχύει ο κ.ο.κ. Προσωπικά θα βεβαιώσω μόνο από σήμα κέντρου σε αυτήν την περίπτωση.

Υποβλήθηκε από Kouk118-2. Ημερομηνία: Πέμ, 02/20/2020 - 14:54 Μόνιμος σύνδεσμος

Έχω ακούσει ότι υπάρχει κάποια ρυθμιστική εγκύκλιος η οποία ορίζει πως έπειτα απο τεχνική μελέτη κατάλληλη σήμανση και διαγραμμηση του οδοστρώματος ισχύει ο κ.ο.κ επιπρόσθετα το κατ/μα οφείλει να ενημερώνει τους χρήστες του πάρκινγκ με πινακίδα οτι ισχύει ο κ.ο.κ. Προσωπικά θα βεβαιώσω μόνο από σήμα κέντρου σε αυτήν την περίπτωση.

Υποβλήθηκε από Kouk118-2. Ημερομηνία: Πέμ, 02/20/2020 - 14:54 Μόνιμος σύνδεσμος

Έχω ακούσει ότι υπάρχει κάποια ρυθμιστική εγκύκλιος η οποία ορίζει πως έπειτα απο τεχνική μελέτη κατάλληλη σήμανση και διαγραμμηση του οδοστρώματος ισχύει ο κ.ο.κ επιπρόσθετα το κατ/μα οφείλει να ενημερώνει τους χρήστες του πάρκινγκ με πινακίδα οτι ισχύει ο κ.ο.κ. Προσωπικά θα βεβαιώσω μόνο από σήμα κέντρου σε αυτήν την περίπτωση.

Υποβλήθηκε από Kouk118-2. Ημερομηνία: Πέμ, 02/20/2020 - 14:54 Μόνιμος σύνδεσμος

Έχω ακούσει ότι υπάρχει κάποια ρυθμιστική εγκύκλιος η οποία ορίζει πως έπειτα απο τεχνική μελέτη κατάλληλη σήμανση και διαγραμμηση του οδοστρώματος ισχύει ο κ.ο.κ επιπρόσθετα το κατ/μα οφείλει να ενημερώνει τους χρήστες του πάρκινγκ με πινακίδα οτι ισχύει ο κ.ο.κ. Προσωπικά θα βεβαιώσω μόνο από σήμα κέντρου σε αυτήν την περίπτωση.

Υποβλήθηκε από Kouk118-2. Ημερομηνία: Πέμ, 02/20/2020 - 14:54 Μόνιμος σύνδεσμος

Έχω ακούσει ότι υπάρχει κάποια ρυθμιστική εγκύκλιος η οποία ορίζει πως έπειτα απο τεχνική μελέτη κατάλληλη σήμανση και διαγραμμηση του οδοστρώματος ισχύει ο κ.ο.κ επιπρόσθετα το κατ/μα οφείλει να ενημερώνει τους χρήστες του πάρκινγκ με πινακίδα οτι ισχύει ο κ.ο.κ. Προσωπικά θα βεβαιώσω μόνο από σήμα κέντρου σε αυτήν την περίπτωση.

Υποβλήθηκε από Kouk118-2. Ημερομηνία: Πέμ, 02/20/2020 - 14:54 Μόνιμος σύνδεσμος

Έχω ακούσει ότι υπάρχει κάποια ρυθμιστική εγκύκλιος η οποία ορίζει πως έπειτα απο τεχνική μελέτη κατάλληλη σήμανση και διαγραμμηση του οδοστρώματος ισχύει ο κ.ο.κ επιπρόσθετα το κατ/μα οφείλει να ενημερώνει τους χρήστες του πάρκινγκ με πινακίδα οτι ισχύει ο κ.ο.κ. Προσωπικά θα βεβαιώσω μόνο από σήμα κέντρου σε αυτήν την περίπτωση.

Policenet.gr © | 2022 Όροι Χρήσης.
developed by Pixelthis