Παράκαμψη προς το κυρίως περιεχόμενο
Posted by hapkido on Πέμ, 08/16/2018 - 16:24

Καλησπέρα, 

Θα ήθελα να με ενημερώσει κάποιος συνάδελφος αν γνωρίζει τι προβλέπεται σχετικα με τις άδειες για εξετάσεις μαθημάτων σε περιόδους εξεταστικής ΑΕΙ- ΤΕΙ. 

 

Ευχαριστώ


Υποβλήθηκε από billakos3. Ημερομηνία: Δευ, 08/20/2018 - 10:25 Μόνιμος σύνδεσμος

<p>Ειναι 10 μέρες τον χρόνο, ανεξάρτητα ποσα μαθήματα χρωστάς ή δινεις. Δικαιολογεί η υπηρεσία 1 μέρα , μόνο για την ημέρα που δίνεις εξετάσεις. Απαραίτητη είναι και βεβαίωση απο το ΑΕΙ ή ΤΕΙ οτι έδωσες το μάθημα</p>

Υποβλήθηκε από hapkido. Ημερομηνία: Δευ, 08/20/2018 - 15:55 Μόνιμος σύνδεσμος

<p>Καλησπέρα,</p>
<p>Ισχύει αυτό που διάβασα κάπου ? &lt;&lt;&nbsp;<span style="background-color: rgb(255, 255, 255); color: rgb(0, 0, 0); font-family: Arial, Helvetica, sans-serif; text-align: justify;">Οι άδειες εξετάσεων χορηγούνται για το χρόνο φοίτησης και μέχρι δύο το πολύ εξάμηνα μετά τη λήξη του, εφόσον ο υπάλληλος εξακολουθεί να φοιτά. Για κάθε ημέρα εξετάσεων χορηγείται άδεια μίας (1) ημέρας.»</span></p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Δηλαδή αν έχω υπερβεί τα 5 έτη σπουδών δεν μπορώ να πάρω φοιτητική άδεια ?&nbsp;</p>
<p>&nbsp;</p>

Υποβλήθηκε από hapkido. Ημερομηνία: Κυρ, 08/26/2018 - 09:01 Μόνιμος σύνδεσμος

Παρακαλω αν γνωριζει καποιος την λεπτομερια που προανεφερα. Αν δηλαδη μπορει να καμει χρηση φοιτητικης αδειας καποιος που εχει υπερβει τα 4+1 ετη σπουδων που απαιτουνται για την αποκτηση πτυχιου.

Υποβλήθηκε από hapkido. Ημερομηνία: Τρί, 08/28/2018 - 18:50 Μόνιμος σύνδεσμος

Υπαρχουν φοιτητες που για πολλα χρονια δεν εδιναν μαθηματα διεγραφησαν και πλεον νεο νομο τους δοθηκε δικαιωμα επαναγγραφης και να συνεχισουν απο το εξαμηνο που σταματησαν. Κατι τετοιο οπως ειναι φυσικο εμφανιζει τετοιου ειδους φοιτητες με πολλα εξαμηνα στην πλατη!

Υποβλήθηκε από boudas. Ημερομηνία: Τετ, 08/29/2018 - 19:32 Μόνιμος σύνδεσμος

<p>Σύμφωνα με το άρθρο 9 του Π.Δ. 27/1986 "<span style="font-size: 12pt; font-family: &quot;Times New Roman&quot;,&quot;serif&quot;;">Στο αστυνομικό προσωπικό χορηγείται η προβλεπόμενη για τους δημοσίους υπαλλήλους άδεια εξετάσεων σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 60 του Ν. 2683/1999 (Α 19)".</span></p>
<p>Ο Ν.2683/1999 - ΦΕΚ 19/Α/9-2-1999 "Κύρωση του κώδικα κατάστασης Δημοσίων Πολιτικών Διοικητικών Υπαλλήλων και Υπαλλήλων Ν.Π.Δ.Δ. και άλλες διατάξεις" είχει καταργηθεί και σε ισχύ βρίσκεται ο νέος Κώδικας Ν.3528/2007 - ΦΕΚ 26/Α/9-2-2007 "Κύρωση του Κώδικα Κατάστασης Δημοσίων Πολιτικών Διοικητικών Υπαλλήλων και Υπαλλήλων Ν.Π.Δ.Δ."</p>
<p>Το άρθρο 60 του ανωτέρω νόμου αντικαταστάθηκε από την παρ. 1 άρθρ. 5 Ν.4210/2013 (ΦΕΚ Α’ 254) η οποία αναφέρει:</p>
<p>1. Στους υπαλλήλους που είναι μαθητές, σπουδαστές ή φοιτητές, προπτυχιακοί ή μεταπτυχιακοί, σε σχολεία και ιδρύματα και των τριών βαθμίδων εκπαίδευσης, χορηγείται άδεια εξετάσεων με αποδοχές.</p>
<p>2. Η άδεια εξετάσεων δεν μπορεί να υπερβαίνει τις δέκα (10) εργάσιμες ημέρες κάθε έτος και χορηγείται συνεχώς ή τμηματικώς κατά την εξεταστική περίοδο που ζητά ο ενδιαφερόμενος. Οι άδειες εξετάσεων χορηγούνται για το χρόνο φοίτησης και μέχρι δύο το πολύ εξάμηνα μετά τη λήξη του, εφόσον ο υπάλληλος εξακολουθεί να φοιτά. Για κάθε ημέρα εξετάσεων χορηγείται άδεια μίας (1) ημέρας.</p>

Policenet.gr © | 2022 Όροι Χρήσης.
developed by Pixelthis