Παράκαμψη προς το κυρίως περιεχόμενο
Posted by Claus on Τρί, 10/13/2015 - 17:03
Καλησπέρα! Μας αποστέλλεται δικογραφία από την εισαγγελια όπου ζητά να ληφθούν αν ώμο τι εξηγήσεις από τους φερόμενος ως δράστες. Διαπιστώνουν όμως ότι οι εγκαλουμενοι διαμένουν εκτός τοπικής αρμοδιότητας μας. Μπορούμε να την στείλουμε την δικογραφία στο α.τ. κατοικίας του εγκαλουμενοι επικαλούμενοι τοπική αρμοδιοτητα; αναφέρομαι σε τμήματα Αθήνας

Υποβλήθηκε από adams. Ημερομηνία: Δευ, 10/19/2015 - 21:18 Μόνιμος σύνδεσμος

<p>Σύμφωνα με το Νόμο 4055/12, εάν οι εγκαλούμενοι διαμένουν εντός της ίδιας εφετειακής έδρας με την Υπηρεσία σου, τότε στέλνεις έγγραφο στο οικείο ΑΤ, να τους επιδώσουν κλήση ώστε να παρουσιαστούν σε εσένα για παροχή εξηγήσεων. Π.χ. εάν μένουν Αγία Παρασκευή και εσύ είσαι ΑΤ Ομόνοιας, επειδή η εφετειακή έδρα είναι ίδια (αυτή του εφετείου Αθηνών), στέλνεις το έγγραφο. Εάν διαμένουν σε διαφορετική περιοχή πχ. Σάμο, τότε στέλνεις όλη τη δικογραφία στο ΑΤ (Πχ ΑΤ πυθαγορείου) όπου ο Ανακριτικός Υπάλληλος υποχρεούται να εκτελέσει την παραγγελία εντός 10 ημερών και να την επιστρέψει σε εσένα. Εσύ έπειτα&nbsp;συντάσσεις το τελικό διαβιβαστικό για την Εισαγγελία.</p>

Υποβλήθηκε από Claus. Ημερομηνία: Τρί, 10/20/2015 - 10:35 Μόνιμος σύνδεσμος

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Ισχύει το ίδιο και σε περίπτωση που μας ζητά γειτονικό τμήμα λήψη ενορκη καταθεσης? Ή τους απαντώ αρνητικά βασισμένος στον 4055?

Υποβλήθηκε από Claus. Ημερομηνία: Τρί, 10/20/2015 - 11:47 Μόνιμος σύνδεσμος

Διάβασα στο άρθρο 30 το 4055 και ενημέρωσα την γραμμάτια μου, αλλά ισχυρίζονται πως έχει βγει τροποποιητικη ότι μπορώ να στείλω δικογραφία ακόμα και σε γε ότι ο τμήμα! ! ΒΟΗΘΕΙΑ

Υποβλήθηκε από adams. Ημερομηνία: Πέμ, 10/22/2015 - 14:16 Μόνιμος σύνδεσμος

<p>Τροποποιητική επί ποίου Νόμου; Επί ποίου άρθρου; Αυτό το οποίο σου ισχυρίζονται, να σου το αποδείξουν δίνοντας σου το νεότερο ΦΕΚ ή ,ότι άλλο τελοσπάντων λένε ότι υπάρχει. Αν δε μιλάμε με Νόμους &amp; ΦΕΚ είναι όλα αβάσιμα. Επέμενε να σου δώσουν κάποιο έγγραφο που να το μνημονεύει. Τροποποιήσεις έρχονται συνέχεια. Ως γραμματεία έχουν περισσότερη επαφή με διαταγές. Τί περιμένουν και δε σου δίνουν το συγκεκριμένο ΦΕΚ; Ζήτησέ το.</p>

Υποβλήθηκε από fgdj. Ημερομηνία: Παρ, 10/23/2015 - 21:24 Μόνιμος σύνδεσμος

<p>Αυτο ισχύει τόσο για την προκαταρκτική όσο και για την προανάκριση, ετσι? Επίσης, ισχύει για μάρτυρες και κατηγορούμενους ε? &nbsp;</p>

Policenet.gr © | 2022 Όροι Χρήσης.
developed by Pixelthis