Για τρίτη χρονιά η Ομάδα Αλεξιπτωτιστών-Αστυνομικών της Λέσχης Ελλήνων Καταδρομέων Αλεξιπτωτιστών Πιερίας (Λ.Ε.Κ.ΑΛ.), έκοψε την πρωτοχρονιάτικη βασιλόπιτα χθες (27/2), στο Αμφιθέατρο της Γενικής Αστυνομικής Διεύθυνσης Αττικής.
![Î ÏÏÏÏοÏÏονιάÏικη ÏίÏα για Ïο 2024](/sites/default/files/inline-images/kopi-basilopitas.jpg)
![ÎÏονομή ÏιμηÏÎ¹ÎºÎ®Ï ÏλακÎÏÎ±Ï ÏÎ·Ï Î.Î.Î.ÎÎ. ΠιεÏÎ¯Î±Ï ÏÏον ÎκÏÏÏÏÏÏο ÏοÏ
ÎÏÏÎ·Î³Î¿Ï ÏÎ·Ï ÎÎ.ÎΣ., ΤαξίαÏÏο ÎοÏλγαÏη ÎημήÏÏιο](/sites/default/files/inline-images/aponomi-ston-arhigo.jpg)
![ÎÏονομή ÏιμηÏÎ¹ÎºÎ®Ï ÏλακÎÏÎ±Ï ÏÎ·Ï Î.Î.Î.ÎÎ. ΠιεÏÎ¯Î±Ï ÏÏον ÎÏÏÏ
ÏÏλακα Τζαμαλή ΠαναγιÏÏη για Ïη ÏÏÏήÏια εÏÎμβαÏή ÏοÏ
και Ïην ÏαÏοÏή Î' ÎοηθειÏν Ïε βαÏιά ÏÏαÏ
μαÏιÏμÎνο άÏομο αÏÏ ÏÏαίÏα Ïην 29η ÎÏ
γοÏÏÏοÏ
2023](/sites/default/files/inline-images/aponomi-ston-tzamali.jpg)
![ÎÏονομή ÏιμηÏÎ¹ÎºÎ®Ï ÏλακÎÏÎ±Ï ÏÎ·Ï Î.Î.Î.ÎÎ. ΠιεÏÎ¯Î±Ï ÏÏον ÎÏÏιÏÏλακα ÎÏαÏαÏλή ÎÏ
άγγελο για Ïην ÏÏοÏÏοÏά ÏοÏ
ÏÏο κοινÏÎ½Î¹ÎºÏ ÏÏνολο](/sites/default/files/inline-images/aponomi-ston-mpatarli_0.jpg)
Η αίθουσα γέμισε με περήφανους αστυνομικούς, όπου άλλοι έφεραν την πτέρυγα του αλεξιπτωτισμού, ενώ άλλοι ανέμεναν την πολυπόθητη απονομή τους.
![Îι ÎÏÏÏ
νομικοί ÎιεÏ
θÏ
νÏÎÏÏ ÎήÏÏÎ±Î¹Î½Î±Ï ÎημήÏÏιοÏ, ÎαÏακοÏÎ»Î¹Î±Ï ÎÏ
ÏÏÏάÏÎ¹Î¿Ï ÎºÎ±Î¹ ÎικολάοÏ
ÎανÎλλοÏ](/sites/default/files/inline-images/astynomikoi-dieythyntes.jpg)
![Î ÎÏÏÏ
νομικÏÏ ÎιεÏ
θÏ
νÏÎ®Ï ÎήÏÏÎ±Î¹Î½Î±Ï ÎημήÏÏÎ¹Î¿Ï Î¼Î±Î¶Î¯ με Ïον ÎÏÏÏ
Î½Î¿Î¼Î¹ÎºÏ ÎιεÏ
θÏ
νÏή ÎικολάοÏ
ÎανÎλλο](/sites/default/files/inline-images/dieythyntes-nikolaoy-mitrainas.jpg)
Την βασιλόπιτα ευλόγησε ο πανοσιολογιότατος πατέρας του Σώματος, προϊστάμενος της Θρησκευτικής Υπηρεσίας Αστυνόμος Β΄ Αρχιμανδρίτης π. Κουρτέσης Αλέξιος.
Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους εκτός των άλλων, ο Αντιστράτηγος ε.α. μέλος του Δ.Σ. της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Ειδικών Δυνάμεων και εκπρόσωπος της Ελλάδας στην Ευρωπαϊκή Ένωση Αλεξιπτωτιστών (UEP) κ. Πόκας Χαράλαμπος, ο υπεύθυνος επικοινωνίας και δημοσίων σχέσεων της Αθλητικής Ένωσης Αστυνομικών Ελλάδος και μέλος της Επιτροπής Αλεξιπτωτισμού κ. Δρακόπουλος Ιωάννης και η διακεκριμένη δικηγόρος κ. Εβίτα Βαρελά.
![H διακεκÏιμÎνη ÏοινικολÏγοÏ, νομική ÏÏμβοÏ
Î»Î¿Ï ÏοÏ
ΣÎΦÎÎÎ, ÎαÏελά ÎβίÏα](/sites/default/files/inline-images/ebita-barela.jpg)
Συγγενείς και φίλοι των επιτυχόντων έδωσαν το παρών στην εκδήλωση και με το θερμό τους χειροκρότημα επιβράβευσαν τους δικούς τους αετούς. Είναι γεγονός ότι τα εφόδια που χρειάζονται για τον αλεξιπτωτισμό είναι εκπαίδευση, αντίληψη, θάρρος, ψυχραιμία και αυτοπεποίθηση.
Την εκδήλωση συντόνιζε ο υπεύθυνος της Ομάδας Αλεξιπτωτιστών-Αστυνομικών Αττικής και πρόεδρος της Επιτροπής Αλεξιπτωτισμού Αθλητικής Ένωσης Αστυνομικών Ελλάδος Αστ/κας Τζαμαλής Παναγιώτης, ο οποίος μίλησε για τις αξίες και τις αρετές που προάγει ο αλεξιπτωτισμός ως νοοτροπία εν γένει. Εφόδια απαραίτητα για έναν αστυνομικό λόγω της ιδιαιτερότητας της φύσης του λειτουργήματος που επιτελεί καθώς "αυτός που σφυρηλατείται στη φλόγα του αλεξιπτωτισμού και τολμά να στέκεται μετέωρος μεταξύ ουρανού και γης εμπιστευόμενος μονάχα ένα κομμάτι ύφασμα και μερικές αρτάνες, εκεί που χρειαζόταν το σύνολο των ικανοτήτων του δηλαδή για να ανταπεξέλθει και το έπραξε επιτυχώς, έτσι θα ανταποκριθεί και σε οποιαδήποτε άλλη κρίσιμη περίσταση απαιτηθεί εντός και εκτός υπηρεσιακής ζωής".
Στην συνέχεια τον λόγο πήρε ο πρόεδρος της Λέσχης Ελλήνων Καταδρομέων Αλεξιπτωτιστών Πιερίας και υπεύθυνος Αλεξιπτωτισμού της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Ειδικών Δυνάμεων κ. Μαστροθανάσης Αντώνιος.
Ο κ. Μαστροθανάσης, αφού χαιρέτησε όλους τους παρευρισκόμενους, έκανε μια ανασκόπηση σχετική με την Πανελλήνια Ομοσπονδία Ειδικών Δυνάμεων. Φέτος το εγχείρημα της Λέσχης Καταδρομών Αλεξιπτωτιστών Πιερίας συμπληρώνει 30 ετη.
"Με την δημιουργία του Τμήματος Αλεξιπτωτιστών, μεσα στο χρόνο δημιουργήθηκε και η Ομάδα Αλεξιπτωτιστών Αστυνομικών. Ο αλεξιπτωτισμός καλλιεργεί το αίσθημα αυτοπεποίθησης, το θάρρος της ομαδικότητας και της συμπόνιας. Η ανδρεία από την οποία διακατεχονται άνδρες και γυναίκες αστυνομικοί τους καταξιωνει ως ενεργά μέλη μέσα στην κοινωνία και με τα ιδιαίτερα αυτά χαρακτηριστικά μπορούν να διαδώσουν την ιδέα του αλεξιπτωτισμού στους νέους και νέες της πατρίδας μας", δήλωσε.
![ÎÏιÏÏοÏή ÏÎ·Ï ÎÎ¼Î¬Î´Î±Ï ÎλεξιÏÏÏÏιÏÎ¼Î¿Ï Î¤Î¶Î±Î¼Î±Î»Î®Ï Î Î±Î½Î±Î³Î¹ÏÏÎ·Ï ÎºÎ±Î¹ ΤÏαÏοÏ
ÏÎ¯Î´Î·Ï ÎεοÏιλοÏ](/sites/default/files/inline-images/20240227_182521.jpg)
![Î ÏÎÏÏ
Î³ÎµÏ ÎºÎ±Î¹ διÏλÏμαÏα για ÏοÏ
Ï ÎµÏιÏÏ
ÏÏνÏÎµÏ Î±ÏÏÏ
νομικοÏÏ-αλεξιÏÏÏÏιÏÏÎÏ](/sites/default/files/inline-images/diplomata.jpg)
Η Λέσχη Ελλήνων Καταδρομέων και Αλεξιπτωτιστών Πιερίας απένειμε δίπλωμα αλεξιπτωτιστή στατικού ιμάντα και πτέρυγες σε έξι (6) αστυνομικούς-αλεξιπτωτιστές μάχιμων υπηρεσιών από τον βαθμό του Ειδικού Φρουρού μέχρι του Αστυνομικού Διευθυντή, που ολοκλήρωσαν ευδοκίμως την θεωρητική και πρακτική εκπαίδευση κατά το έτος 2023.
![Oμαδική - αναμνηÏÏική ÏÏÏογÏαÏία αÏÏ Ïην κοÏή ÏÎ·Ï Î²Î±ÏιλÏÏιÏÎ±Ï Î³Î¹Î± Ïο 2024](/sites/default/files/inline-images/omadiki.jpg)
Επιπλέον σε δύο (2) αστυνομικούς απονεμήθηκε το δίπλωμα αλεξιπτωτιστή ελευθέρας πτώσεως με τις αντίστοιχες πτέρυγες αποτελώντας τους πρώτους Αστυνομικούς Αλεξιπτωτιστές αποφοίτους του Σχολείου Επιταχυνόμενης Εκπαίδευσης Ελευθέρας Πτώσεως της Ομάδας Αλεξιπτωτιστών Αστυνομικών.
![O ΤαξίαÏÏÎ¿Ï ÏÎ·Ï ÎÎ.ÎΣ. ÎοÏλγαÏÎ·Ï ÎημήÏÏÎ¹Î¿Ï Î¼Îµ Ïον ÏÏοÏÏÏάμενο ÏÎ·Ï ÎÏηÏκεÏ
ÏÎ¹ÎºÎ®Ï Î¥ÏηÏεÏÎ¯Î±Ï Î/Î ÎÏÏιμανδÏίÏη ÎοÏ
ÏÏÎÏη ÎλÎξιο](/sites/default/files/inline-images/taxiarhos-boylgaris-pater-alexios_0.jpg)
![Î ÏÏÏεδÏÎ¿Ï ÏÎ·Ï Î.Î.Î.ÎÎ. ΠιεÏÎ¯Î±Ï ÎºÎ±Î¹ Ï
ÏεÏθÏ
Î½Î¿Ï Î±Î»ÎµÎ¾Î¹ÏÏÏÏιÏÎ¼Î¿Ï ÏÎ·Ï Î ÎÎÎ, ÎαÏÏÏοθανάÏÎ·Ï ÎνÏÏνιοÏ](/sites/default/files/inline-images/mastrothanasis.jpg)
![Î Ï
ÏεÏθÏ
Î½Î¿Ï ÏÎ·Ï ÎÎ¼Î¬Î´Î±Ï ÎλεξιÏÏÏÏιÏÏÏν ÎÏÏÎ¹ÎºÎ®Ï ÎºÎ±Î¹ ÏÏÏεδÏÎ¿Ï ÏÎ·Ï ÎÏιÏÏοÏÎ®Ï ÎλεξιÏÏÏÏιÏÎ¼Î¿Ï ÏÎ·Ï ÎÎÎÎ, Î¤Î¶Î±Î¼Î±Î»Î®Ï Î Î±Î½Î±Î³Î¹ÏÏÎ·Ï Î¼Îµ Ïον ÎÏÏÏ
Î½Î¿Î¼Î¹ÎºÏ ÎιεÏ
θÏ
νÏή, ÎικολάοÏ
ÎανÎλλο](/sites/default/files/inline-images/tzanalis-nikolaoy.jpg)
![ÎÏονομή διÏλÏμαÏÎ¿Ï Î±Î»ÎµÎ¾Î¹ÏÏÏÏιÏÏή και ÏÏÎÏÏ
Î³Î±Ï ÎµÎ»ÎµÏ
θÎÏÎ±Ï ÏÏÏÏεÏÏ](/sites/default/files/inline-images/eleytheri-ptosi-i.jpg)
![ÎÏονομή διÏλÏμαÏÎ¿Ï Î±Î»ÎµÎ¾Î¹ÏÏÏÏιÏÏή και ÏÏÎÏÏ
Î³Î±Ï ÎµÎ»ÎµÏ
θÎÏÎ±Ï ÏÏÏÏεÏÏ](/sites/default/files/inline-images/eleytheri-ptosi.jpg)
Τέλος ακόμα δύο (2) αστυνομικοί τιμήθηκαν με την πτέρυγα χάλκινου χρώματος και το αντίστοιχο δίπλωμα της Λ.Ε.Κ.ΑΛ. Πιερίας με την συμπλήρωση 4 αλμάτων καταξιώνοντας την προσπάθειά τους.
![Î ÎκÏÏÏÏÏÏÎ¿Ï ÏÎ·Ï ÎμοÏÏÎ¿Î½Î´Î¯Î±Ï ÎιδικÏν ÎÏ
νάμεÏν και ÎκÏÏÏÏÏÏÎ¿Ï ÏÎ·Ï ÎμοÏÏÎ¿Î½Î´Î¯Î±Ï ÏÎ·Ï ÎÏ
ÏÏÏαÏÎºÎ®Ï ÎνÏÏÎ·Ï ÎλεξιÏÏÏÏιÏÏÏν, ÎÏÏÎºÎ±Ï Î§Î±ÏάλαμÏοÏ](/sites/default/files/inline-images/mpokas-haralampos.jpg)
Η Λ.Ε.Κ.ΑΛ. Πιερίας απένειμε τιμής ένεκεν πλακέτα στον Αρχηγό της ΕΛ.ΑΣ. για την ανεκτίμητη προσφορά του στο Σώμα, την οποία παρέλαβε ο εκπρόσωπός του στην εκδήλωση Ταξίαρχος κ. Βούλγαρης Δημήτριος, ενώ στη συνέχεια τίμησε δύο μέλη της Αστυνομικούς για την προσφορά τους και την κοινωνική τους δράση.
![Î Ï
ÏεÏθÏ
Î½Î¿Ï ÏÎ·Ï ÎÎ¼Î¬Î´Î±Ï ÎλεξιÏÏÏÏιÏÏÏν ÎÏÏÎ¹ÎºÎ®Ï ÎºÎ±Î¹ ÏÏÏεδÏÎ¿Ï ÏÎ·Ï ÎÏιÏÏοÏÎ®Ï ÎλεξιÏÏÏÏιÏÎ¼Î¿Ï ÏÎ·Ï ÎÎÎÎ, Î¤Î¶Î±Î¼Î±Î»Î®Ï Î Î±Î½Î±Î³Î¹ÏÏÎ·Ï ÏÏ ÏÏ
νÏονιÏÏÎ®Ï ÏÎ·Ï ÎµÎºÎ´Î®Î»ÏÏηÏ.](/sites/default/files/inline-images/tzamalis-bima.jpg)
![ΠΤαξίαÏÏÎ¿Ï ÏÎ·Ï ÎÎ.ÎΣ. ÎοÏλγαÏÎ·Ï ÎημήÏÏÎ¹Î¿Ï Î¼Îµ ÏÏελÎÏη ÏÎ·Ï Î¥ÎΤ - ÎÎλη αÏÏÏ
νομικÏν-αλεξιÏÏÏÏιÏÏÏν](/sites/default/files/inline-images/taxiarhos-boylgaris-pater-alexios.jpg)
![Î ÏÏÏÏοÏÏονιάÏικη ÏίÏα για Ïο 2024](/sites/default/files/inline-images/basilopita.jpg)