Παράκαμψη προς το κυρίως περιεχόμενο
Εικόνα
22:51 | 12/05/2022

Με μία ακόμη άκρως πειστική εμφάνιση ο Νόβακ Τζόκοβιτς εξασφάλισε την πρόκρισή του στους προημιτελικούς του Internazionali BNL D’Italia, όπου θα βρει απέναντί του τον Φίλιξ-Οζέρ Αλιασίμ.

Ο κορυφαίος τενίστας του κόσμου επιβλήθηκε άνετα με 2-0 σετ (6-2, 6-2) του Στάνισλας Βαβρίνκα, σημειώνοντας την 20ή νίκη του επί του Ελβετού στις 26 μεταξύ τους αναμετρήσεις στο tour.

Κάτι λιγότερο από 80 λεπτά, 76 για την ακρίβεια, χρειάστηκε ο «Νολε» για να «σφραγίσει» την παρουσία του στους «8» του Masters της Ρώμης και, πλέον απέχει δύο νίκες από το να φτάσει τις 1.000 στην καριέρα του (έφτασε αισίως τις 998). Με τη σημερινή, εξάλλου, κατάφερε να περάσει στους προημιτελικούς του συγκεριμένου τουρνουά για 16η φορά στην τεράστια καριέρα του (μετρά 61 επιτυχίες σε 71 αγώνες που έχει δώσει στην «αιώνια πόλη»).

Απέναντι στον πολύπειρο Βαβρίνκα ο 35χρονος Σέρβος τελείωσε το ματς με 33/48 κερδισμένους πόντους πίσω από το σερβίς του, ενώ έκανε 5 μπρέικ, φτάνοντας τις 10 νίκες εντός του έτους.

Όσον αφορά τον επόμενο αντίπαλό του στο τουρνουά θα είναι ο Καναδός, Φίλιξ-Οζέρ Αλιασίμ, ο οποίος επιβλήθηκε νωρίτερα του Αμερικανού Μάρκος Γκιρόν (νο 59 στον κόσμο), με 6-3, 6-2, μετά από μια ώρα και 28 λεπτά αγώνα.