Παράκαμψη προς το κυρίως περιεχόμενο
Εικόνα
Ολυμπιακός
20:46 | 10/09/2022

Ο Ολυμπιακός κατέκτησε το Σούπερ Καν Ανδρών πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση κατά διαστήματα και επικρατώντας με 30-24 της Πυλαίας στον αγώνα που διεξήχθη στο κλειστό γυμναστήριο της Ηλιούπολης.

Με τον τελικό του Σούπερ Καπ να αναβιώνει μετά από 23 χρόνια άρχισε το Σάββατο η αγωνιστική δράση για το Χάντμπολ. Ο αγώνας μάλιστα είχε φιλανθρωπικό χαρακτήρα, καθώς τα έσοδα δόθηκαν στο ΠΙΚΠΑ Βούλας. Πριν την έναρξη της αναμέτρησης κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή για το θάνατο της Λένας Πετράκη.

Ο τελικός ξεκίνησε... μουδιασμένα με την Πυλαία να βγάζει περισσότερη ενέργεια στο γήπεδο. Στα πρώτα δέκα λεπτά το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να έχει οριακό προβάδισμα του σκορ.

Μετά το πρώτο δεκάλεπτο, οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν την απόδοσή τους και με ένα σερί 3-0 μετέτρεψαν το 4-4 σε 7-4, έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Παπαβασίλη.

Η Πυλαία, όμως, δεν το έβαλε κάτω συνέχισε να πιέζει και κατάφερε στο 20' να ισοφαρίσει σε 10-10 και να δώσει νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας, όμως, με τον Σλαβούλιτσα να αναλαμβάνει ηγετικό ρόλο στην επίθεση, προηγήθηκαν με 15-11 λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά στην αναμέτρηση. Το τέλος του πρώτου μέρους βρήκε τους «ερυθρόλευκους» να έχουν προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων (16-12).

Στην επανάληψη η Πυλαία έδειξε ότι είναι πολύ σκληρή για να... πεθάνει. Οι Θεσσαλονικείς με τον Αλεξανδρίδη πρωταγωνιστή κατάφερε να μειώσει σε 20-19 στο 12'.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να δείχνει το ταλέντο του και το βάθος που έχει στον πάγκο και στο 20' πήρε προβάδισμα πέντε τερμάτων με 27-22. Με την εμπειρία των Πειραιωτών και το χρονόμετρο να κυλά αντίστροφα η Πυλαία δεν μπόρεσε να επιστρέψει στο σκορ.

Το τελικό 30-24 βρήκε τους παίκτες του Ολυμπιακού να πανηγυρίζουν την κατάκτηση του Σούπερ Καπ.