Εικόνα
1
19:14 | 31/07/2022

Ονειρικό φινάλε για την Ελλάδα στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα κωπηλασίας Κ23 και Κ19.

Στην τελευταία ημέρα του Παγκοσμίου πρωταθλήματος κωπηλασίας, η Ελλάδα είχε συμμετοχή σε τέσσερις τελικούς και κατέκτησε ισάριθμα μετάλλια, εκ των οποίων τα τρία χρυσά.

Στη δίκωπο Νεανίδων οι Ιωάννα Ασβεστά και Ελισάβετ Αργυράκη κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο ε χρόνο 7:16.95, έναντι 7:17.45 των Ιταλίδων. Το χάλκινο πήγε στην Γερμανία (7:26.40).

Ακολούθησε το χάλκινο μετάλλιο στο τετραπλό σκιφ Εφήβων με τους Παναγιώτη Αδάμ, Απόστολο Λυκομήτρο, Νίκο Χολόπουλο και Δημήτρη Παπάζογλου. Το ελληνικό πλήρωμα τερμάτισε σε χρόνο 5:53.18 πίσω από Τσεχία (5:50.83) και Ιταλία (5:51.19).

Στη συνέχεια ήρθε και δεύτερο χρυσό μετάλλιο από τις Σοφία Δαλίδου και Στέλλα Νάτσιουλα. Τα δύο κορίτσια κέρδισαν εύκολα τον τίτλο των παγκόσμιων πρωταθλητριών στην κατηγορία, τερματίζοντας σε χρόνο 6:57.40, μπροστά από το πλήρωμα της Ιταλίας (7:02.60) και αυτό της Γερμανίας (07:13.15). Ο χρόνος του ελληνικού πληρώματος είναι και ρεκόρ αγώνων!

Τέλος χρυσό μετάλλιο στο σκιφ Νεανίδων και για την Κατερίνα Γκόγκου η οποία τερμάτισε πρώτη με χρόνο 7:35.64, μπροστά από την αθλήτρια από την Ιταλία (7:41.09) και αυτή της Ελβετίας (7:41.91).

Σαρωτική ήταν η Ελλάδα στην κατηγορία Εφήβων/Νεανίδων, καθώς αναδείχθηκε πρώτη δύναμη με τα τρία χρυσά και το ένα χάλκινο μετάλλιο που κατέκτησαν οι αθλητές μας στο Βαρέζε. Στην κατηγορία Κ23 με τα δυο χρυσά καταλαμβάνει την 5η θέση στο πίνακα των μεταλλίων.